Kąpiel borowinowa może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Borowina pomaga bowiem w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Jest polecana także paniom cierpiącym na tzw. choroby kobiece. Ponadto, doskonale wpływa na stan skóry, która staje się dzięki niej gładka jak jedwab. Zabiegi z borowiny można z powodzeniem można stosować samodzielnie w domu.
Czym jest borowina? Czy warto zażywać kąpieli borowinowej?
Borowina to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e., a największe złoża znajdują się w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kąpiele borowinowe zastosowano po raz pierwszy w celach leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej. Borowina zawiera substancje organiczne: kwasy fulwonowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Kąpiel borowinowa jest bardzo zdrowa, gdyż działa estrogennie, stymulując czynności jajników, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu kobiecych chorób. Zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę, które działają przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Dzięki temu wygładza naskórek i poprawia ukrwienie skóry.
W jakich chorobach warto stosować kąpiel borowinową?
Borowina pomaga w chorobach reumatycznych oraz ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu: kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa. Na kąpiel borowinową warto się zdecydować także wtedy, gdy cierpimy na choroby układu nerwowego (rwa kulszowa, niedowłady, porażenia) czy choroby układu krążenia. Kąpiel łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego. Jest idealnym wyborem dla pań, gdyż nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy i łagodzi objawy menopauzy (dostępna jest w formie tamponów dopochwowych). Kąpieli borowinowej powinny unikać osoby chorujące na nowotwory, a także cierpiące na niewydolność krążenia, niewydolność oddechową, nadczynność tarczycy oraz osłabienie i wycieńczenie. Powinny z niej zrezygnować także kobiety w ciąży.
Jak przygotować kąpiel borowinową?
Kąpiel borowinowa często jest stosowana w uzdrowiskach. Ten rodzaj hydroterapii przygotowuje się, mieszając 150 kg borowiny z wodą na gęstą papkę o temperaturze 45˚C. Taka maź jest ciężka i gęsta, co zwiększa jej korzystne działanie: pobudza skórę i prowokuje ciało do wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli chcemy taką kąpiel przygotować w domu, kupmy rozpuszczalną w wodzie kostkę torfową lub pastę borowinową do miejscowych okładów. Folię z borowiną nagrzewa się w wodzie, rozcina się ją i przykłada do chorego miejsca. Później okrywamy je folią, ręcznikiem i kocem. Kompres zdejmujemy po 30 minutach. Na świeże stłuczenia i stany zapalne robimy okłady z zimnej borowiny.
Kąpiel borowinowa to naturalny i bezpieczny sposób na zdrowie. Wykorzystujmy dary natury i zadbajmy o siebie.