Ciekawe sposoby na katar u niemowlaka

Katar u kilkumiesięcznego dziecka, szczególnie ten pierwszy, jest dużym stresem dla rodziców. Maluszek, który nie potrafi wydmuchać nosa i nie ma odruchów pozwalających na poradzenie sobie z wydzieliną, jest zupełnie na nich zdany. Warto poznać kilka sposobów, które pomogą w trudnym okresie jesienno – zimowym oraz parę środków farmakologicznych, przeznaczonych dla niemowląt, jednej z najczęściej polecanych marek – Vicks.

Nawilżanie powietrza

Katar nie bierze się wyłącznie z przebywania w niskiej temperaturze. Nieodpowiednią temperaturą może być 25 stopni w zimie, w domu, który nie był przewietrzony przez cały dzień. Lekarze zalecają utrzymywanie temperatury powietrza w domu na poziomie ok. 21 stopni. Poza tym nawet w zimie trzeba wietrzyć mieszkanie, ponieważ suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa. Na czas wietrzenia dziecko należy oczywiście przenieść do innego pokoju. Przed spaniem należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, dlatego w okresie grzewczym warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Jeśli budżet na to nie pozwala, to zwiększyć wilgotność pomoże rozwieszenie mokrego prania lub ręczników na kaloryferach albo postawienie naczynia z gorącą wodą.

Woda morska do nosa

Krople czy spray do nosa stanowią bardzo popularny sposób leczenia kataru. W przypadku gdy rodzice sami próbują leczyć dzieci lub niemowlęta, to najbezpieczniejszym preparatem będzie naturalna woda morska np. Vicks AquaBaby. Silniejsze preparaty na katar najlepiej stosować po konsultacji z pediatrą. Vicks AquaBaby pomaga udrożnić nos, ułatwia oddychanie i nie zawiera konserwantów ani aromatów. W składzie ma tylko filtrowaną wodę morską i wodę oczyszczoną. Posiada również dyszę, bezpieczną dla niemowląt, która nie uszkodzi śluzówki nosa.

Zobacz również  Jak wybrać odpowiednie kolonie tematyczne dla dziecka?

Inhalacje

Inhalować niemowlęta najbezpieczniej jest „na odległość”, np. rozpuszczając krople do inhalacji w misce z wodą i stawiając w pobliżu łóżeczka. Babcie i mamy przeprowadzały często inhalacje z cebuli lub czosnku, które świetnie filtrują nosy. Dorośli mogą wdychać je ze słoika, ale niemowlętom trzeba je położyć również w pobliżu łóżeczka. Maść majerankowa, która teoretycznie jest przeznaczona dla dzieci od 2 roku życia, polecana jest przez wielu pediatrów niemowlętom. Jedna z marek produkująca wiele skutecznych lekarstw na przeziębienie i grypę – Vicks, ma także w swoim asortymencie preparaty do inhalacji dla maluszków. BabyBalm Vicks to balsam przeznaczony do nacierania klatki piersiowej oraz brzuszka, nawilżający i pielęgnujący skórę, ale posiadający jednocześnie przyjemny zapach, który filtruje nos. Mieszanka aloesu, lawendy i rozmarynu zawarta w BabyBalm Vicks, pomaga odetkać zatkany nos.

Aspiratory i gruszki

Wówczas gdy katar zacznie spływać, dobrym rozwiązaniem są przyrządy pozwalające na wydobycie wydzieliny z noska. Służą do tego aspiratory do nosa, bezpieczne dla dzieci już od pierwszych dni życia oraz gruszki, znane od wielu lat. Różnią je głównie względy higieniczne – tradycyjnych gruszek nie można odkazić i dokładnie wyczyścić co wymaga częstego wymieniania. Aspiratory natomiast są łatwe do wyczyszczenia i tym samym są bardziej higieniczne.

 

Ciekawe sposoby na katar u niemowlaka