Ciekawe sposoby na katar u niemowlaka

Katar u kilkumiesięcznego dziecka, szczególnie ten pierwszy, jest dużym stresem dla rodziców. Maluszek, który nie potrafi wydmuchać nosa i nie ma odruchów pozwalających na poradzenie sobie z wydzieliną, jest zupełnie na nich zdany. Warto poznać kilka sposobów, które pomogą w trudnym okresie jesienno – zimowym oraz parę środków farmakologicznych, przeznaczonych dla niemowląt, jednej z najczęściej polecanych marek – Vicks.

Nawilżanie powietrza

Katar nie bierze się wyłącznie z przebywania w niskiej temperaturze. Nieodpowiednią temperaturą może być 25 stopni w zimie, w domu, który nie był przewietrzony przez cały dzień. Lekarze zalecają utrzymywanie temperatury powietrza w domu na poziomie ok. 21 stopni. Poza tym nawet w zimie trzeba wietrzyć mieszkanie, ponieważ suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa. Na czas wietrzenia dziecko należy oczywiście przenieść do innego pokoju. Przed spaniem należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, dlatego w okresie grzewczym warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Jeśli budżet na to nie pozwala, to zwiększyć wilgotność pomoże rozwieszenie mokrego prania lub ręczników na kaloryferach albo postawienie naczynia z gorącą wodą.

Woda morska do nosa

Krople czy spray do nosa stanowią bardzo popularny sposób leczenia kataru. W przypadku gdy rodzice sami próbują leczyć dzieci lub niemowlęta, to najbezpieczniejszym preparatem będzie naturalna woda morska np. Vicks AquaBaby. Silniejsze preparaty na katar najlepiej stosować po konsultacji z pediatrą. Vicks AquaBaby pomaga udrożnić nos, ułatwia oddychanie i nie zawiera konserwantów ani aromatów. W składzie ma tylko filtrowaną wodę morską i wodę oczyszczoną. Posiada również dyszę, bezpieczną dla niemowląt, która nie uszkodzi śluzówki nosa.

Zobacz również  Foteliki samochodowe - czym kierować się podczas wyboru?

Inhalacje

Inhalować niemowlęta najbezpieczniej jest „na odległość”, np. rozpuszczając krople do inhalacji w misce z wodą i stawiając w pobliżu łóżeczka. Babcie i mamy przeprowadzały często inhalacje z cebuli lub czosnku, które świetnie filtrują nosy. Dorośli mogą wdychać je ze słoika, ale niemowlętom trzeba je położyć również w pobliżu łóżeczka. Maść majerankowa, która teoretycznie jest przeznaczona dla dzieci od 2 roku życia, polecana jest przez wielu pediatrów niemowlętom. Jedna z marek produkująca wiele skutecznych lekarstw na przeziębienie i grypę – Vicks, ma także w swoim asortymencie preparaty do inhalacji dla maluszków. BabyBalm Vicks to balsam przeznaczony do nacierania klatki piersiowej oraz brzuszka, nawilżający i pielęgnujący skórę, ale posiadający jednocześnie przyjemny zapach, który filtruje nos. Mieszanka aloesu, lawendy i rozmarynu zawarta w BabyBalm Vicks, pomaga odetkać zatkany nos.

Aspiratory i gruszki

Wówczas gdy katar zacznie spływać, dobrym rozwiązaniem są przyrządy pozwalające na wydobycie wydzieliny z noska. Służą do tego aspiratory do nosa, bezpieczne dla dzieci już od pierwszych dni życia oraz gruszki, znane od wielu lat. Różnią je głównie względy higieniczne – tradycyjnych gruszek nie można odkazić i dokładnie wyczyścić co wymaga częstego wymieniania. Aspiratory natomiast są łatwe do wyczyszczenia i tym samym są bardziej higieniczne.

 

Ciekawe sposoby na katar u niemowlaka