Czy smażenie w woku jest zdrowe?

                                 asian cuisine

W bogatej ofercie patelni jedna jest szczególnie głęboka, nazywa się wok. Co można w nim przyrządzić, dlaczego uważa się potrawy z woka za zdrowsze niż smażone na zwykłej patelni i jakie oleje spożywcze można wykorzystać do smażenia? Poniżej kilka faktów na temat woka.

 

W sklepach znajdziemy wiele modeli patelni, płytkie, głębokie, małe, duże. W zależności od materiału mamy patelnie aluminiowe, stalowe, ceramiczne, tytanowe. W zależności od kształtu patelnie są okrągłe i kwadratowe. Mamy też patelnie przeznaczone do przygotowania konkretnych potraw, jak patelnie do naleśników, ryb czy do grillowania. Każdy może więc znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Dużo osób sięga po patelnie, która nazywa się wok. Dlaczego?

 

Na czym to polega?

Wok to wyjątkowo głęboka patelnia z zaokrąglonym dnem o niewielkiej średnicy i dużymi brzegami. Kształt ten nie jest przypadkowy. Dzięki takiej budowie smażone potrawy są zdrowsze, bowiem wymagają użycia mniejszej ilości oleju, a obróbka termiczna trwa znacznie krócej. Aby przygotować potrawę w woku, na bardzo gorący olej wrzucamy wybrane składniki, a po kilku minutach smażenia odsuwamy je na ścianki patelni. Owoce i warzywa tracą dzięki temu znacznie mniej wartości odżywczych, smażą się wyjątkowo krótko, ale zachowują ciepłą temperaturę.  W efekcie są chrupkie i wyjątkowo smaczne, i nie ma ryzyka, że potrawa będzie miała rozgotowaną konsystencję. Ponadto w woku trudno coś przypalić. A przygotowywane danie jest wyjątkowo szybko gotowe do spożycia. Wok ponadto świetnie wydobywa aromat potraw oraz wykorzystanych przypraw, sprawiając, że posiłki są chętniej spożywane.

Zobacz również  Jak zrobić samemu soki?

Czy smażenie w woku jest zdrowe?

Wok – co w nim przyrządzimy

Wok to rodzaj patelni już dawno odkrytej i używanej przez Chińczyków. Wraz z pojawieniem się barów i restauracji z azjatyckim jedzeniem i w Polsce zaczęto sięgać oraz z powodzeniem używać tego typu patelnie w kuchni. Kiedy zatem możemy sięgnąć po wok? Skoro pochodzi z Chin i używany jest w restauracjach serwujących kuchnię azjatycką, to na pewno do potraw pochodzących z tamtego rejonu świata, jak na przykład warzywa z patelni, kurczak słodko-kwaśny, kurczak w warzywach z patelni, makaron z warzywami z patelni i wiele innych azjatyckich specjałów. Ważne jest również, jakie oleje spożywcze wykorzystamy do smażenia w woku. Przygotowywane potrawy mogą być smażone na praktycznie każdym oleju roślinnym. Warto sięgnąć jednak po zdrowsze rodzaje, jak na przykład olej rzepakowy czy słonecznikowy. Nie powinno się natomiast używać oliwy z oliwek czy oleju sezamowego, który nie lubi wysokich temperatur.

 

Patelnie dla dbających o linię

Dzięki swoim właściwościom i sposobie smażenia po wok chętnie sięgają osoby dbające o linie. Nie muszą one rezygnować ze smażonych potraw, przygotowują je jednak w najbardziej optymalny sposób. Ponadto na wok najczęściej wrzuca się warzywa, które stanowią podstawę w większości diet i zdrowym stylu żywienia. Niektóre woki mają także dodatkową kratkę do gotowania na parze, tym bardziej są naczyniem idealnym dla osób przyrządzających na co dzień smaczne, ale i zdrowe potrawy.

Zobacz również  Jakich mokrych karm dla kota unikać?

 

 

Czy smażenie w woku jest zdrowe?