Dieta bezglutenowa produkty dozwolone i zabronione

Dieta bezglutenowa

 

Produkty bezglutenowe są składnikiem diety osób cierpiących na alergie pokarmowe i choroby autoimmunologiczne. Warto dowiedzieć się jak wygląda kompletna lista produktów dozwolonych w diecie bezglutenowej, żeby móc dostosować do niej swój jadłospis.

Jakie produkty bezglutenowe są dozwolone?

Lista produktów bezglutenowych jest stosunkowo obszerna i zawiera w dużej mierze składniki spożywane codziennie przez miliony Polaków. Na szczycie listyziemniaki, serwowane przede wszystkim jako dodatek do obiadów, a także mięso, ryż, kukurydza, fasola, soczewica, kasza jaglana i gryczana, owoce i warzywa. Swobodnie możemy także spożywać jajka, mleko, ser żółty i biały, śmietanki oraz kefiry, ryby i owoce morza. Widzimy więc, że lista produktów bezglutenowych zawiera przede wszystkim artykuły znajdujące się w codziennej diecie wielu osób, a więc rezygnacja ze szkodliwego składnika nie musi oznaczać bardzo restrykcyjnej diety.

Wybierając produkty niskobiałkowe, nieposiadające w składzie glutenu, musimy jednak uważnie sprawdzać etykiety, zwłaszcza artykułów mlecznych, słodyczy oraz mieszanek przypraw. Wysoko przetworzone produkty mogą bowiem zawierać śladowe ilości glutenu, który nawet występując w niewielkiej postaci, może spowodować pogorszenie stanu osób chorujących na celiakię. Bez skrępowania możemy zatem sięgać po jogurty naturalne, warzywa i owoce świeże oraz mrożone, kawę, herbatę, soki owocowe, oleje i oliwę z oliwek oraz naturalne zioła i przyprawy (sól, pieprz, ocet jabłkowy).

Zobacz również  Dlaczego warto jeść owoce morza?

Gluten – lista produktów zabronionych

Gluten zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zbożowego – z pszenicy, jęczmienia, żyta oraz niektórych rodzajów owsa. Zakazane jest także pszenne pieczywo, bułki pełnoziarniste, kasza manna, tradycyjne makarony, wszelkie produkty mączne typu kopytka, pierogi, pyzy, kluski. Wykluczmy ze swojej diety również pizzę, hamburgery i inne produkty glutenowe typu fast-food, bazujące na bułce lub cieście pszennym. Uważajmy również na sposób obróbki mięsa – panierka na kotlecie schabowym zawiera gluten, a więc również ją należ wyeliminować. Należy zwrócić szczególną uwagę na skład spożywanych wędlin i kiełbas – niektóre z nich zawierają śladowe ilości glutenu lub mogą mieć styczność z tym składnikiem w zakładzie produkcyjnym. Ważne jest więc szczegółowe sprawdzanie etykiet.

Produkty zawierające gluten to także odtłuszczone jogurty i serki, a także produkty mleczne z wsadem w postaci zbóż. Zakazane są również ciastka i ciasteczka wykonane z tradycyjnych składników, a także piwo i kawa zbożowa. Lista produktów glutenowych obejmuje niektóre rodzaje mieszanek przypraw – jednak żeby zyskać 100% pewności, warto przeczytać skład na odwrocie opakowania.

Jak rozpoznać produkty niskobiałkowe i bezglutenowe?

Polskie prawo reguluje konieczność informowania konsumentów o substancjach wchodzących w skład artykułów spożywczych. Dlatego też na etykiecie znajdziemy informacje dotyczące ewentualnej zawartości glutenu. Istnieje również specjalne oznaczenie produktów całkowicie bezglutenowych – przekreślone zboże. Jeśli na etykiecie produktu znajdziemy taki symbol – możemy być pewni, że artykuł jest całkowicie bezpieczny, a jego skład weryfikowany przez instytuty zajmujące się celiakią.

Dieta bezglutenowa produkty dozwolone i zabronione