Dlaczego warto usunąć migdałki podniebienne?

Zabieg usunięcia migdałków najczęściej kojarzy się dziećmi, tymczasem okazuje się, że problemy z migdałkami dotykają także osób dorosłych i mogą pojawić się w każdym wieku. Stan zapalny tego organu może skutecznie zmniejszyć komfort życia, a nawet doprowadzić do groźnych powikłań. Warto więc wiedzieć, kiedy konieczne jest usunięcie migdałków podniebiennych u dorosłych.

Jakie dolegliwości powoduje zapalenie migdałków?

Zapalanie migdałków, nazywane najczęściej anginą, to choroba niezwykle dokuczliwa. Silny ból gardła praktycznie uniemożliwia przełykanie, a do tego dochodzi gorączka, ból głowy, dreszcze i powiększenie węzłów chłonnych. Niestety angina jest chorobą zakaźną i bardzo łatwo można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

Usunięcie migdałków podniebnych
Usunięcie migdałków podniebnych (źródło: https://zaufanekliniki.pl/tonsillectomia-usuniecie-migdalkow-podniebiennych-dorosli)

W przypadku anginy czerwonej widoczny jest obrzęk i zaczerwienie zarówno migdałków podniebiennych, jak tylnej ściany gardła oraz sąsiednich tkanek. Angina biała wyróżnia się natomiast żółto-białym nalotem na migdałkach. W każdej postaci choroby niezbędne jest zastosowanie antybiotyków. Leczenie trwa zwykle przynajmniej 10 dni.

Nieleczona angina powoduje liczne powikłania miejscowe oraz ogólne, w tym groźną dla ludzkiego życia sepsę. Co ważne choroba może przejść w stan przewlekły, który prowadzić do rozszerzenia zakażenia na odległe narządy. Do objawów przewlekłego zapalenia migdałków zalicza się uczucie przeszkody w gardle, nawracające zapalenia migdałków, niewielki ból gardła występujący okresowo, trudności w przełykaniu i bóle szyi, nieprzyjemny smak w ustach, cuchnący oddech, powiększenie węzłów chłonnych szyi. Jedynym sposobem na wyleczenie przewlekłego stanu zapalnego jest zabieg. Usunięcie migdałków podniebiennych u dorosłych jest refundowane i wykonywane ze wskazań lekarskich. Zabieg można też przeprowadzić w prywatnych klinikach.

Zobacz również  Dlaczego biegacze powinny pić soki owocowe

Jakie są wskazania do zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych u dorosłych?

Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych u dorosłych nazywa się tonsillektomią. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. przewlekłe zapalenia migdałków i nawracające anginy. Ponadto należy go wykonać w przypadku podejrzenia guza migdałka, pojawienia się ropni okołoogniskowch lub chorób odogniskowych. Wskazaniem jest również uporczywy, nieprzyjemny zapach z ust, który jest wynikiem obfitego wytwarzania czopów migdałkowych.

Jakie są korzyści z usunięcia migdałków podniebiennych u dorosłych?

Trudno przecenić korzyści płynące z usunięcia migdałków podniebiennych u osób dorosłych. Przede wszystkim znika problem dokuczliwych, nawracających angin, a tym samym nie trzeba stosować obciążającej organizm antybiotykoterapii. Nie ma też kaszlu i ciągłych zakażeń górnych dróg oddechowych. Z najnowszych badań wynika, że u uosób dorosłych, które przeszły tonsillektomię, występuje znacznie mniej zakażań górnych dróg oddechowych niż u osób, które były leczone innymi metodami. Obecnie zabiegi są najczęściej przeprowadzane z zastosowaniem specjalistycznych laserów, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko krwawienia. Ponadto pacjenci szybciej wracają do zdrowia i dobrej kondycji.

Dlaczego warto usunąć migdałki podniebienne?