Fotelik samochodowy dla dziecka – czym się kierować podczas wyboru?

Każdy rodzic doskonale wie, że jeśli chce się bezpiecznie podróżować samochodem z dzieckiem, niezbędne jest wyposażenie auta w dobry fotelik. Jak się jednak okazuje, niewielu rodziców wie, czym się taki fotelik powinien charakteryzować, a także, na co się powinno zwracać uwagę podczas jego wybierania i kupowania. Fotelik samochodowy dla dziecka – jaki wybrać?

Jaki rozmiar fotelika wybrać?

Od czego warto zacząć poszukiwania dobrego fotelika dla dziecka? Bez wątpienia warto zacząć od tego, jaki ma być jego rozmiar. Jak bowiem można się łatwo domyślić, fotelik będzie pracował odpowiednio tylko wtedy, jeśli będzie swoją wielkością dopasowany do rozmiarów dziecka. Zarówno za mały, jak i za duży fotelik nie będzie w pełni efektywnie chronił malucha w przypadku wypadku.
Jaki jest najważniejszy parametr określający rozmiar fotelika? Rzecz jasna fotelik samochodowy nie może to być wiek dziecka czy też jego wzrost, ponieważ liczby te są zupełnie niemiarodajne w przypadku tak małych dzieci. Najlepiej więc sprawdzać fotelik pod kątem tego, do jakiej wagi dziecka jest przystosowany. Pozwoli to dobrać w możliwie precyzyjny sposób rodzaj fotelika samochodowego.

fotelik samochodowy dla dziecka

Ważne parametry fotelika

Oczywiście rozmiar fotelika to nie wszystko, czemu warto sie przyjrzeć podczas poszukiwań odpowiedniego dla malucha modelu. O czym jeszcze warto wiedzieć i czemu powinno się bliżej przyjrzeć w sklepie podczas takiego zakupu?
Bardzo ważne podczas wybierania fotelika samochodowego jest to, aby upewnić się, jaka będzie jego budowa. Dobry fotelik powinien być bowiem wyposażony w odpowiednie elementy, które nie tylko poprawiać będą wygodę dziecka, lecz przede wszystkim przekładać się będą na jego bezpieczeństwo. Co w tym miejscu można więc wymienić? Przede wszystkim wspomnieć trzeba o pasach bezpieczeństwa, w które obowiązkowo każdy fotelik musi być wyposażony. Co więcej, powinien on mieć specjalną wkładkę redukcyjną, której celem jest stabilizacja ciała dziecka oraz jego główki.
Oprócz tego warto się zastanowić także nad ergonomią takiego fotelika. Dobrze by było, jeśli miałby on fabryczną rączkę, co pozwoli go wygodnie przenosić. Dodatkowo lepiej się bliżej przyjrzeć tapicerce. Powinna być ona przede wszystkim odpinana, aby możliwe było jej wygodne pranie. Dobrze by było, jeśli dodatkowo będzie wykonana z dobrej jakości, odpornego na zniszczenia i przecierania materiału.

Zobacz również  Fotelik Monza Nova 2 Seatfix - charakterystyka

Czy lepsze są foteliki dziecięce nowe, czy używane?

Na sam koniec powstaje najważniejsze pytanie w przypadku kupowania fotelika dziecięcego, a mianowicie to, czy warto kupować model z drugiej ręki, czy też obowiązkowym wyborem jest zupełnie nowy egzemplarz.
Jak się okazuje, kupowanie używanego fotelika samochodowego jest tak naprawdę niewskazane. Można tak zrobić jedynie w sytuacji, gdy kupuje się go od kogoś zaufanego i ma się pewność, że dany fotelik nie brał udziału w wypadku lub stłuczce samochodowej. Jeśli było inaczej, taki fotelik jest tak naprawdę do wyrzucenia, ponieważ nie będzie spełniał już swoich zadań w odpowiednio dobry sposób. Jeśli natomiast ma się pewność, że takiej historii dany fotelik nie ma, spokojnie można go kupić dla swojego dziecka.

Fotelik samochodowy dla dziecka – czym się kierować podczas wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *