Foteliki samochodowe – czym kierować się podczas wyboru?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się foteliki samochodowe. Wielu rodziców nie przywiązuje dużej wagi do wyboru fotelika. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ dobrze dobrany fotelik samochodowy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Lekceważenie bezpieczeństwa może się skończyć tragedią. W tym artykule wyjaśnimy, czym powinny cechować się foteliki samochodowe, a także podpowiemy, gdzie najlepiej je kupić.

Wybór fotelika samochodowego

Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych obowiązują od maja 2015 roku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma już limitu wieku, który określa obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Obecnie duże znaczenie ma wzrost, ponieważ w foteliku samochodowym musi jeździć dziecko do 150 cm. Jest też pewien wyjątek, ponieważ dziecko może ważyć więcej niż 36 kg i wtedy wystarczy, że ma 135 cm, żeby mogło jechać bez fotelika. Mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych grozi za przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego. Bardzo duży jest wybór fotelików samochodowych, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Przy wyborze fotelika należy kierować się głównie wagą dziecka, ale wzrost też jest bardzo istotny. Gdy dziecko przekroczy dopuszczalną wagę, to należy jak najszybciej zmienić fotelik samochodowy. Jeśli nóżki lekko wystają poza fotelik, to nie trzeba od razu się martwić, ponieważ nie jest to podstawa do zmiany na większy model. Trzeba dodać, że fotelik samochodowy musi mieć certyfikat homologacyjny. Foteliki z takim certyfikatem przechodzą najczęściej test zderzenia bocznego. Warto również zobaczyć, jak fotelik sprawdził się w testach uderzeniowych.

Zobacz również  Jak mądrze rozrzeszarzać dietę niemowlaka?

Zakup fotelików samochodowych

W sieci można znaleźć wyniki testów z poprzednich lat, tylko wystarczy wybrać odpowiedni model. Fotelik samochodowy musi być oczywiście stabilny. Dany model nie jest bezpieczny, jeśli po zamontowaniu go w samochodzie kiwa się na boki. Warto dodać, że fotelik również nie powinien przesuwać się do przodu. Warto podkreślić, że w pozycji leżącej powinien być ustawiony fotelik samochodowy dla niemowlęcia. Większe foteliki muszą być regulowane przynajmniej tak, by śpiącemu maluchowi głowa nie zsuwała się do przodu. Bezpieczeństwo twojego dziecka może również zwiększyć obecność bocznych, dodatkowych zabezpieczeń w foteliku samochodowym. Dzieci zmęczone podróżą lubią oprzeć głowę, dlatego jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Najlepiej zakupić fotelik u sprawdzonego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się faktycznie dobrą opinią. Pasy powinny posiadać ochraniacze na ramionka i muszą być regulowane oraz szerokie. Dobrej jakości fotelik samochodowy jest dużo ważniejszy od elektronicznej kołyski lub modnego wózka z bajerami. Nie należy rezygnować z porządnego fotelika samochodowego, ponieważ kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak wybrać dobry fotelik samochodowy.

Foteliki samochodowe – czym kierować się podczas wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *