Aspirynę i leki przeciwbólowe można kupić w kiosku, na stacji benzynowej, a nawet przy kasie w supermarkecie. Mimo że są sprzedawane bez recepty, nie wolno ich przyjmować bez ograniczeń. Zanim połkniemy lek, sprawdźmy, jakie ma składniki i na jaką dolegliwość pomaga. Co zawierają leki przeciwbólowe i jak bezpiecznie je stosować?
Rodzaje leków przeciwbólowych
Leki przeciwbólowe zwykle różnią się głównym składnikiem. Najbardziej popularne to paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, metamizol i diklofenak. Poza paracetamolem, wszystkie te substancje należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mają one trzy działania: likwidują ból, stan zapalny oraz obniżają gorączkę, ale każda z nich działa nieco inaczej.
Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Stosuje się go na bóle mięśni, stawów, kości, zębów, głowy (w tym migrenowe), nerwobóle, bóle miesiączkowe, stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Paracetamol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a po 30-60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to te leki przeciwbólowe, które poleca się w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach, a także w stanach zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Lek działa przeciwbólowo już po 30 minutach od zażycia, a działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin.
Zasady stosowania leków przeciwbólowych
Zanim zażyjemy lek, dokładnie przeczytajmy dołączoną do niego ulotkę. Znajdziemy w niej informacje o tym, jak stosować dany specyfik, ile tabletek można zażyć jednorazowo i maksymalnie w ciągu całej doby. Jest też podany odstęp między kolejnymi dawkami. Pamiętajmy, że przekroczenie dawki leków przeciwbólowych nie zwiększy siły działania leku, ale może nasilić działania niepożądane.
Przy większości leków przeciwbólowych jednorazowo wolno zażyć 1-2 tabletki, a po kolejną dawkę można sięgnąć najwcześniej za 4 godziny. Specyfików nie wolno ze sobą łączyć, gdyż wiele z nich zawiera ten sam składnik, co grozi przedawkowaniem substancji czynnej. Leki przeciwbólowe nie są obojętne dla śluzówki żołądka i dwunastnicy. Mogą ją podrażniać i powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak zażywa się po posiłku. Wtedy są znacznie bezpieczniejsze dla śluzówki żołądka. Leki najlepiej popijać szklanką wody. Powlekanych tabletek nie wolno popijać mlekiem ani jogurtem, gdyż mogą spowodować przedwczesne rozpuszczenie się otoczki tabletki i podrażnienie śluzówki żołądka. Kawa nasila działanie leków i wywołuje niepożądane działania.
Kiedy źle się czujemy, wtedy musimy udać się do apteki, gdzie jej pracownik poleci odpowiednie leki przeciwbólowe. Pamiętajmy, by przyjmować je zgodnie z zalecaniami lekarza lub farmaceuty.