Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to coraz poważniejszy konkurent dla okularów korekcyjnych. W końcu nie wszyscy dobrze czują się w okularach, a soczewki są niewidoczne. Jednak nie tylko kwestie estetyczne decydują o ich przewadze. Dlaczego warto je nosić? Jak długo można to robić?

Soczewki kontaktowe – kaprys czy dobre rozwiązanie?

Zanim przejdziemy do tego, jak długo można nosić soczewki kontaktowe, warto zastanowić się czy naprawdę są konieczne. Wielu ludzi uważa je za mniej skuteczne od okularów i skreśla już na starcie. Tymczasem soczewki korygują wady tak samo skutecznie, jak okulary. Wyprzedają też szkła w kwestiach estetyki i komfortu. Co istotne, nie muszą w zupełności zastępować okularów – można nosić je na przemian. Na początku najlepiej kupić soczewki kontaktowe dwutygodniowe, a nawet jednodniowe i sprawdzić czy dobrze się w nich czujemy. Oczywiście przed dokonaniem zakupu trzeba wybrać się do okulisty. Soczewki są świetnym zamiennikiem okularów podczas słonecznych dni. Mając je na sobie nie trzeba rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. Jednak największym plusem soczewek jest to, że są po prostu niewidoczne. Za tę cechę lubią je szczególnie młodzi ludzie, dla których noszenie okularów korekcyjnych często jest udręką. Ceny soczewek są różne, w zależności od tego na jaki okres czasu są przeznaczone, kto jest ich producentem i jaką wadę korygują. Jednak ich zakup często jest bardziej opłacalny, niż wyrabianie okularów. Soczewki w atrakcyjnych cenach znaleźć można w sieci.Soczewki kontaktowe

Zobacz również  Jak dbać o wzrok latem?

Jakie są rodzaje soczewek?

Soczewki możemy podzielić ze względu na czas noszenia. Jeśli używamy soczewek jedynie okazjonalnie, a na co dzień nosimy okulary korekcyjne, najlepszym wyborem są soczewki jednodniowe. Są one jednorazowego użytku. Ten typ powinny stosować także osoby uczulone lub wrażliwe na środki pielęgnacji soczewek (płyny, krople). Nieco bardziej opłacalne są jednak soczewki kontaktowe dwutygodniowe. Zwykle można nosić je przez 14 dni, jednak istnieją również soczewki do noszenia w trybie ciągłym przez 7 dni i 7 nocy. Cieszą się one dużą popularnością, głównie ze względu na wygodę ich stosowania i dostępność w każdym typie soczewek. Jeszcze dłużej niż soczewki kontaktowe dwutygodniowe można nosić soczewki miesięczne. Jak można się domyślić, czas ich noszenia wynosi 30 dni. Niektóre z nich przeznaczone są również do spania. Wymagają pielęgnacji, która pozwoli utrzymać je w dobrym stanie przez miesiąc. Nie jest ona jednak skomplikowana, a wszystkie informacje na temat przechowywania soczewek są zwykle zawarte na opakowaniu płynu pielęgnacyjnego. Istnieją również soczewki kwartalne i roczne. Pierwszy typ można nosić przez 90 dni w trybie dziennym, a drugi przez 365 dni. Jednak oba te rodzaje wymagają szczególnej pielęgnacji i polecane są głównie osobom z bardzo dużymi wadami, dla których soczewki kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne są często niedostępne. Bowiem ze względu na długi okres przydatności i konieczność specjalnej pielęgnacji mogą powodować najwięcej powikłań.

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?