Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Przede wszystkim, w ogóle nie czujemy, że je nosimy, a wada wzroku jest skorygowana. Osoby noszące okulary wiedzą, że te potrafią spaść na ziemie i się uszkodzić. Soczewki kontaktowe spoczywają na rogówce, gdzie jest płyn łzowy, więc nie parują i nie spływają w oka. Jak działają?

Zasada działania soczewek kontaktowych

Soczewki działają podobnie jak okulary, co oznacza, że oko nadwzroczne koryguje się soczewkami kontaktowych skupiającymi (tak zwane plusy), a oko krótkowzroczne (słabo widzi przedmioty znajdujące się dalej) soczewkami rozpraszającymi, zwanymi minusami. Soczewka skupiająca powoduje dodatkowe załamanie promieni słonecznych i wzmocnienia siły aparatu łamiącego oka.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe?

Zanim zdecydujemy się na wymianę soczewek na okulary, musimy zasięgnąć porady okulisty, który dokładnie zbada oczy. Specjalista określi wadę wzroku i dobierze moc soczewek kontaktowych oraz ich rodzaj. Obecnie najczęściej produkuje się miękkie soczewki, które zbudowane są z określonego materiału i wody, dzięki temu są miękkie i łatwo je założyć. Takie soczewki są najlepsze dla osób, które zaczynają je nosić. Zazwyczaj dobiera się soczewki słabsze niż wada wzroku. Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe maja mniejsza moc niż okulary, gdyż szkło okularowe jest oddalone o pewna odległość od rogówki, a soczewka do niej przylega.

Zobacz również  Preparaty na rzucenie palenia?

Soczewki kontaktowe

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki mogą być hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe . Te drugie bardzo dobrze przepuszczają tlen, dzięki czemu można je nosić przez całą dobę. Oczywiście, najpierw musimy zapytać lekarza, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Ze względów higienicznych najlepiej wybrać soczewki jednodniowe, które zakłada się rano, a zdejmuje i wyrzuca wieczorem. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy ich płukać i przechowywać. Możemy wybrać także soczewki miesięczne, które nosimy przez miesiąc.

Jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki jednodniowe wieczorem po prostu wyrzucamy, soczewki systematycznej wymiany musimy codziennie wyczyścić i zdezynfekować, a stosuje się do tego specjalny płyn wielofunkcyjny. Soczewki myjemy, wkładając je w zagłębienie dłoni, polewamy płynem i ostrożnie trzemy. Umyte soczewki wkładamy do czystego pojemnika (specjalnie do nich przeznaczonego). Soczewki kontaktowe ułatwiają codzienne życie osobom z wadą wzroku. Jeśli chcemy dobrze widzieć, a nie lubimy nosić okularów, wybierzmy się do lekarza okulisty, który dobierze odpowiednie dla nas soczewki.

Jak działają soczewki kontaktowe?