Jak wybrać odpowiedni strój do biegania

Jak wybrać strój do biegania

Ubrania sportowe przeznaczone do biegania to strój do zadań specjalnych – powinien odprowadzać wilgoć, być wygodny i nie krępować ruchów. Sprawdźmy jakie buty sportowe i ubrania są najlepsze dla miłośników joggingu.

Odpowiednie buty do biegania oraz funkcjonalne ubrania sportowe to podstawa jeśli planujemy rozpocząć naszą przygodę z aktywnością fizyczną. Na rynku znajdziemy różne akcesoria i części garderoby, które sprawiają, że bieganie jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo przyjemne.

Jakie buty do biegania wybrać?

Przewodnik po ubraniach sportowych zaczynamy od wybrania odpowiednich butów, które będą dobrze amortyzować i sprawdzą się w ekstremalnych warunkach. Zacznijmy może od tego, że najlepszą nawierzchnią do biegania, która nie zwiększa ryzyka pojawienia się kontuzji stawów (np. kolanowych) są tereny leśne. Zdecydowanie nie powinna to być miejsca kostka brukowa czy twardy asfalt. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na uprawianie joggingu w lesie, dlatego stworzono odpowiednie ubrania sportowe i nowoczesne buty do biegania.

Buty sportowe powinny przede wszystkim być wygodne i porządnie trzymać kostkę, uniemożliwiając jej skręcenie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Na rynku istnieją buty do biegania wyposażone w specjalnie zaprojektowaną podeszwę, która doskonale amortyzuje stawy, zapobiegając tym samym niebezpiecznym kontuzjom. Podeszwa wykonana z materiału, który oddycha i pracuje wraz z każdym kolejnym krokiem to element zastosowany w najlepszych butach sportowych. Dzięki nim nawet uprawianie joggingu na chodniku w przestrzeni miejskiej nie wywoła groźnych urazów kostki czy stawu kolanowego.

Zobacz również  Jak zorganizować dziecku czas w ferie 2023?

Najlepsze ubrania sportowe

happy woman jogging over city street background

Buty sportowe to jednak nie wszystko, potrzebujemy jeszcze funkcjonalnej odzieży, która sprawdzi się w trudnych warunkach. Dobór odpowiedniego stroju do biegania uzależniony jest oczywiście od pory roku. Najlepiej jednak decydować się na ubrania sportowe, które będą wykonane z materiału termoaktywnego – odprowadzającego wilgoć i nie pozwalającego się przeziębić nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Nowoczesne materiały doskonale radzą sobie z uciążliwym potem, są wygodne i przewiewne. Warto także wybrać ubrania sportowe posiadające praktyczne wywietrzniki pod pachami – zamykane na zamek błyskawiczny i wykonane z siateczki.

Jakie ubrania sportowe są najbardziej funkcjonalne?

Wybierając buty do biegania czy ubranie sportowe, powinniśmy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność i zastosowane rozwiązania. Podczas joggingu chcemy słuchać muzyki, rejestrować pokonane kilometry za pomocą specjalnych aplikacji działających w oparciu o sygnał satelitarny czy mierzyć spalone kalorie. Idealne będą więc ubrania sportowe, które posiadają różnego rodzaju kieszonki i otwory na telefon komórkowy czy odtwarzach mp3. Warto także wybrać specjalne opaski, do których można włożyć urządzenia elektroniczne. Tak skompletowane ubranie sportowe sprawi, że z przyjemnością będziemy pokonywać kolejne kilometry i spalać kilogramy.

Jak wybrać odpowiedni strój do biegania