Jak wygląda badanie wzroku? Kiedy pójść do okulisty

Okulista, dobr szkie korekcyjnych. Pacjentka w gabinecie okulist

Od czasu do czasu, każdy doświadcza pieczenia i szczypania oczu. Długotrwała praca przy komputerze, przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, źle doświetlone miejsce pracy nie wpływają dobrze na nasz wzrok. Często machamy na to ręką: „Przejdzie samo, wyśpię się, pojadę na wakacje i odpocznę – będzie dobrze”. Jeśli takie dolegliwości odczuwamy od dłuższego czasu, chyba warto pomyśleć o wizycie u okulisty. Do specjalisty trzeba się wybrać także, gdy marzymy o pozbyciu się tradycyjnych okularów i zakupie soczewek kontaktowych.

Okulista prawdę ci powie

Lekarz zacznie od zebrania pełnego wywiadu. Będzie chciał, by opisać mu wszystkie dolegliwości związane ze wzrokiem, powiedzieć w jakich warunkach pracujemy, jak spędzamy czas wolny, jakie choroby oczu pojawiały się w rodzinie, a także co jemy i jakie leki zażywamy. Później sprawdzi ostrość widzenia do bliży i dali, każdego oka z osobna. To jednak za mało, by zdecydować o korekcji wzroku soczewkami lub uznania, że mamy sokoli wzrok. Okulista, przy pomocy nowoczesnej aparatury, wykona badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnie przy użyciu soczewki powiększającej oceni stan dna oka. Jeśli badania mają być kompletne lekarz zbada także pole widzenia oraz postrzeganie barw. Wszystkim tym badaniom powinniśmy się poddać także wówczas, gdy planujemy nosić kolorowe soczewki kontaktowe pozbawione mocy (tzw. plano), ale za to czyniące spojrzenie intrygującym.

Zobacz również  Dozowniki do mydła i papieru: jakie wybrać i jak zainstalować?

Lekarz w sklepie z soczewkami

Komputerowe badanie ostroci wzroku. Pacjentka podczas badanie wz

Salony i większe sklepy optyczne mają gabinety okulistyczne. W jednym miejscu, w krótkim czasie, można przejść specjalistyczne, precyzyjne badania stanu zdrowia naszych oczu, dobrać soczewki okularowe lub soczewki kontaktowe. Później obsługa sklepu pomoże dobrać oprawki lub zdecydować jakiego rodzaju „kontakty” nas interesują. Nawet gdy będziemy mieć szczególne wymagania w stosunku do soczewek kontaktowych, sklep je dla nas sprowadzi. Wszystko szybko i łatwo. Mając w ręce konkretne, lekarskie zalecenia soczewki można także kupić w sklepie internetowym. Tutaj jednak zaleca się ostrożność i korzystanie ze sprawdzonych sklepów z soczewkami, które dbają, by sprzedawane produkty posiadały wymagane atesty i były najwyższej jakości.

Choroby oczu i kłopoty z ostrym widzeniem nastręczają wielu problemów. Wzrok trzeba systematycznie kontrolować, a te osoby, które noszą okulary bądź kontaktowe soczewki korekcyjne, nie rzadziej niż raz na rok, powinny wybrać się do okulisty. Źle dobrane soczewki mogą wywoływać bóle głowy i szybkie męczenie się oczu.

Jak wygląda badanie wzroku? Kiedy pójść do okulisty