Jak zdrowo żywić dzieci?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Naturalnym jest, że malucha chcemy karmić produktami, które będą sprzyjać jego zdrowiu. W sklepach jest tak wielki wybór kaszek, gotowych dań, herbatek i deserków, że ciężko podjąć decyzję. Żywienie dzieci jest trudne, gdyż maluchy często po prostu odmawiają jedzenia. Jak wybrać zdrowe i smaczne produkty spożywcze dla dziecka?

Żywienie dziecka – kilka podstawowych zasad

Przede wszystkim, nie dajmy się nabrać na reklamy. Celem kampanii promocyjnej jest maksymalna sprzedaż, a nie zawsze dobro dziecka. Ładnie opakowany produkt ma przyciągnąć dziecko, które namówi rodzica do zakupu soku w kolorowej butelce. Przez takie procedury żywienie dziecka jest trudne, gdyż nawet najzdolniejszy rodzic nie zrobi takiego ładnego opakowania. Zanim ulegniemy prośbom i namowom milusińskich, sprawdźmy, czy dany produkt nadaje się dla dzieci i jaki jest jego skład. Pamiętajmy, że kolejność poszczególnych składników produktów spożywczych jest umieszczona według procentowej ich zawartości w danym produkcie.

Wartościowe produkty spożywcze dla dzieci

Zwróćmy uwagę na niezbędne w diecie naszego dziecka składniki odżywcze. Planując żywienia dziecka trzeba wybierać produkty zawierające dużą ilość witamin, minerałów, białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Komponując posiłki dla dzieci, sprawdźmy, co znajduje się w piramidzie żywieniowej opracowanej przez dietetyków. Źródłem energii w diecie najmłodszych powinny być produkty zbożowe, które są bogate w składniki mineralne, witaminy i błonnik regulujący pracę jelit. W żywieniu dziecka białe pieczywo warto zastąpić razowym, a zamiast ryżu białego podawać brązowy. Jeżeli o to zadbamy, maluchy z pewnością polubią kaszę gryczaną i jęczmienną lub razowy makaron. W żywieniu dziecka nie wolno zapomnieć o produktach mlecznych, czyli jogurtach, kefirach, maślance lub serach, gdyż zawierają one witaminy A i D oraz wapń niezbędny do budowania zdrowych kości i zębów. Produkty spożywcze dla dzieci mogą być wzbogacone smakowo, by maluchy chętnie je zjadały, ale dodatki powinny być naturalne, mogą to być na przykład owoce. Każdy posiłek dziecka powinien zawierać warzywa i owoce. Najmłodsi powinni także codziennie jeść dwie porcje mięsa, ryb lub jaj. Wybierajmy najlepsze produkty spożywcze, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, gwarantujących najwyższą jakość jedzenia.

Zobacz również  Czym charakteryzują się kolonie w stylu Star Wars?

Żywienie dziecka. Czego unikać?

W produktach spożywczych dla dzieci powinno być jak najmniej sztucznych substancji dodawanych do żywności, które mogą podrażniać delikatny układ pokarmowy dziecka. W sklepach znajdziemy żywność z barwnikami pochodzenia naturalnego, np. karotenem, czerwienią buraczaną, chlorofilem i kurkuminą. Do nieszkodliwych konserwantów należą kwas mlekowy czy lizozym jaja kurzego. Planując żywienie dziecka trzeba pamiętać, że dzieci nie mogą jeść produktów zawierających sztuczne substancje słodzące, np. aspartam czy acesulfam. Zamiast nich, lepiej sięgnąć po miód lub cukier brzozowy. Jesteśmy tym, co jemy, więc trzeba dbać o prawidłowe żywienie dziecka, by było zdrowe. Ponadto, wypracowane w dzieciństwie nawyki żywieniowe zaprocentują w dorosłym życiu.

Jak zdrowo żywić dzieci?