Jak zrobić samemu soki?

Boyfriend and girlfriend make lunch smoothie at home chefs in ki

Pewnie niektórzy stwierdzą, że to zawracanie głowy, bo można pójść do marketu i kupić mnóstwo soków. To prawda, ale jakby producenci gotowych soków nie byli uczciwi, to ich produkty muszą dać się przechowywać wiele miesięcy i trzeba je jakoś utrwalić. Nawet gdy nie zawierają chemii to ich wartość odżywcza pozostawia wiele do życzenia.

Koncentrat z warzyw i owoców

Aby dostarczyć organizmowi  równowartość odżywczą zawartą w pół litra soku marchwiowego trzeba użyć półtora kilograma świeżej marchwi. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś zjadłby tyle marchwi na raz. Podobnie  jest z wieloma warzywami i owocami. Jasne więc, że uzupełnianie diety witaminami, mikroelementami i pierwiastkami śladowymi, zawartymi w soku domowej roboty, jest dużo mniej obciążające dla przewodu pokarmowego.

Świeże soki z dobrze dobranych składników dostarczą nam także białko roślinne, niezbędne kwasy tłuszczowe (tak, tak!) i węglowodany. Gdy pije się je systematycznie oczyszcza się organizm z toksyn, bowiem kwasy owocowe, których najwięcej jest w winogronach, jabłkach, truskawkach i cytrusach, neutralizują związki toksyczne. Soki z pomidorów i poczciwej marchewki to źródło likopenów, znanych przeciwutleniaczy. Potrzeba ich w organizmie sporo, bo mają działanie antyrakowe oraz zatrzymują procesy starzenia w komórkach. Ananasy, źródło bromelainy, pomagającej w zwalczaniu stanów zapalnych, można połączyć z kiwi czy burakiem i wyprodukować sobie „lek” na osłabienie, przeziębienie, grypę oraz anemię. Dobrze skomponowane zestawy warzyw i owoców potrafią obniżać cholesterol, łagodzić skutki stresu, regulować pracę przewodu pokarmowego.

Zobacz również  Dieta bezglutenowa produkty dozwolone i zabronione

Lemons and juicer on wooden background

No to co? Wyciskamy?

Na szczęście nie trzeba już jak nasz babcie, ścierać marchewki na drobnej tarce, a później wyciskać z niej soku przez gazę. W przyzwoitej cenie można kupić prostą sokowirówkę albo wyciskarkę do owoców.  Najlepiej, gdy warzywa dokładnie wyszorujemy, ale nie będziemy obierać, bo marchew, korzeń pietruszki czy burak zaraz pod skórką mają najwięcej drogocennych składników. Owoce cytrusowe oczywiście trzeba obrać z grubej skóry, ale już nie pozbawiać ich białych błonek, które także są bogate w składniki. Z jabłek, gruszek koniecznie trzeba usunąć gniazda nasienne, bo pesteczki tych owoców zawierają niebezpieczne cyjanki. Soki najlepiej wypijać zaraz po przygotowaniu, bo wówczas są najbardziej wartościowe. Bywają jednak wysoko kaloryczne, bo zawierają dużo cukrów prostych. Osoby na diecie odchudzającej bądź cukrzycowej powinny ograniczać ilość wypijanych soków albo rozcieńczać je wodą. Ci, którzy przyjmują leki, szczególnie nasercowe i nadciśnieniowe, powinny mieć świadomość, że cytrusy przyspieszają uwalnianie do krwi substancji czynnych farmaceutyków.
Wszyscy inni także powinni zachować umiar w ilości wypijanych soków, zgodnie z porzekadłem: co za dużo, to niezdrowo.

Jak zrobić samemu soki?