Jakie wybrać soczewki kontaktowe na wakacje

Wakacje to czas, w którym coraz więcej osób zamienia okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe. Są one bowiem o wiele wygodniejsze, umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych i uprawianie sportu. Jak wybrać soczewki kontaktowe? Czy ich zakup to rzeczywiście dobra decyzja?

Jak dobrać soczewki?

Soczewek kontaktowych nie należy wybierać samodzielnie. W tym celu najlepiej udać się do okulisty. Lekarz zbada oczy i określi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek. Niektórzy mogą mieć uczulenie i soczewki będą powodować u nich podrażnienia oczu. Następnie okulista dobierze odpowiednie soczewki i po kilku minutach określi czy ten rodzaj na pewno nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji. Gdyby pojawiły się jakieś nieprawidłowości będzie mógł wymienić soczewki na inne lub całkowicie odradzić ich noszenie. Po pierwszej wizycie u okulisty można samodzielnie kupować kolejne pary soczewek. Warto szukać ich w internecie, ponieważ często można trafić tam na atrakcyjne zniżki.Soczewki kontaktowe

Soczewki na wakacje – dobry wybór?

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne nie oznacza to, że od czasu do czasu nie możemy wymienić ich na soczewki. Wakacje to pora, podczas której idealnie się sprawdzają. Okulary mogą przeszkadzać w uprawianiu niektórych sportów. Szybkie bieganie lub gry zespołowe często skutkują stłuczeniem szkieł. Ich wymiana to spory wydatek, dlatego o wiele lepiej zainwestować w parę soczewek. Jeśli chcemy nosić je tylko sporadycznie, a nie przez cały wyjazd możemy kupić soczewki jednodniowe. Są one jednorazowego użytku, dzięki czemu nie trzeba ich pielęgnować. Po zdjęciu po prostu wyrzucamy je do kosza. W przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Po każdym zdjęciu i przed założeniem należy sprawdzić czy na soczewkach nie osadził się pył, ani żadne ciało obce i dokładnie je oczyścić. Po użyciu soczewki trzeba odłożyć do specjalnego płynu. Dokładna pielęgnacja jest konieczna, ponieważ nawet lekko zabrudzone soczewki mogą powodować stany zapalne i podrażnienia. Na wakacyjnych wyjazdach świetnie sprawdzają się soczewki jednodniowe. Jednak przy częstym noszeniu ich cena w sumie jest wyższa niż tych na dłuższy okres czasu.

Zobacz również  Jak odzyskać męski wigor?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie soczewek?

Na wakacje najlepiej kupić soczewki miękkie. To najpopularniejszy i najbardziej przyjazny dla oczu rodzaj. Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy doborze soczewek to: stopień uwodnienia oraz przepuszczalność dla gazów. Oczy powinny być cały czas nawilżone, więc soczewki kontaktowe również. Im większy stopień uwodnienia tym lepiej, jednak osoby, które nie noszą soczewek na co dzień mogą mieć wówczas problem z ich aplikacją. Bardzo uwodnione soczewki są bowiem również bardziej wiotkie. Gazo przepuszczalność to bardzo istotny parametr, ponieważ rogówka potrzebuje tlenu do prawidłowego działania. Soczewka, która jest ciałem obcym w oku powinna być jak najmniej inwazyjna. Dlatego im większe uwodnienie i przepuszczalność dla gazów trym lepiej dla naszych oczu. Informacje o właściwościach soczewek znajdziemy bez problemu na opakowaniu lub stronie producenta, w przypadku par kupowanych w sieci.

Jakie wybrać soczewki kontaktowe na wakacje