Lekomania – objawy, leczenie

Lekomania to stan, w którym człowiek przyjmuje leki zbyt często i zazwyczaj w zbyt dużych dawkach. Jest to bardzo groźne zjawisko, gdyż spożywane w nadmiarze preparaty (nawet leki bez recepty) mogą dawać groźne objawy uboczne. Co może sugerować, że nasz bliski cierpi na lekomanię? I jak się leczy to zaburzenie?

Skąd się bierze lekomania? Czy można się uzależnić od leków bez recepty?

Lekomania zazwyczaj jest skutkiem niekontrolowanego przyjmowania różnego rodzaju preparatów, które wynika z przekonania o skuteczności takiego postępowania w trosce o zdrowie i dobrą kondycję. Życie w stresie i w fizycznym przemęczeniu sprawia, że niektórzy ludzie poszukują środków, które przyniosą im szybkie ukojenie. Kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych obiecują błyskawiczne remedia na wszelkie bolączki, więc ich odbiorcy udają się do aptek i kupują leki bez recepty. Osoby starsze szukają ulgi, młodzi pragną cudownych środków, które zapewnią im dobre samopoczucie czy sylwetkę. Takie postępowanie jest jedną z przyczyn lekozależności. Inną może być

hipochondria, czyli irracjonalny lęk o własne zdrowie, połączony z nieuzasadnionymi przekonaniami na temat przechodzonych chorób. Czasami lekomania wynika z zaburzeń emocjonalnych i schorzeń psychicznych.

Zobacz również  Preparaty na rzucenie palenia?

Objawy lekomanii. Czy warto sprawdzać leki bez recepty?

Osoby uzależnione zazwyczaj nie przyznają się do nadużywania farmaceutyków, więc trudno zaobserwować lekomanię. W jej początkowej fazie osoba uzależniona psychicznie przyzwyczaja się do leku, a przymus fizyczny pojawia się później. Lekoman ma nieodpartą potrzebę zażywanie leku, więc często chodzi do apteki po leki bez recepty lub próbuje kupić specyfiki na tak zwanym czarnym rynku. Ponadto, zażywa coraz większe dawki danego specyfiku i cały czas nosi go przy sobie, nawet jeśli nie cierpi na schorzenie, które jest wskazaniem do zażywania danego leku.

Jakie są skutki uzależnienia od leków?

U ludzi uzależnionych od leków obserwuje się degradację uczuć wyższych. Lekomani często mają problemy w pracy czy w rodzinie. Zbyt duże dawki medykamentów (także leków bez recepty) mogą powodować spadek zdolności psychomotorycznych, wahania nastroju, stany lękowe, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Spożywane w nadmiarze leki uszkadzają żołądek, nerki i układ trawienny.

Jak zwalczyć uzależnienie od leków bez recepty i innych specyfików?

Jeśli zauważymy, że bliska nam osoba jest uzależniona od leków bez recepty, bezwzględnie musimy umówić ją z lekarzem, który oceni ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania powikłań nałogu i intensywność zespołu abstynencyjnego. Pacjenta kieruje się na szpitalny oddział toksykologii, gdzie następuje odtrucie i stabilizowanie stanu psychofizycznego. Następnym etapem leczenia jest terapia uzależnień, w ramach której chory poznaje specyfikę choroby, uczy się radzić sobie z tzw. głodem lekowym i rozwiązywać problemy, nie wspierając się farmaceutykami.

Zobacz również  Prezent dla babci

Lekomania to poważne zaburzenie, które trzeba leczyć, gdyż ma bardzo szkodliwe skutki. Jeśli zauważymy, że osoba w naszym otoczeniu bez opamiętania zażywa leki bez recepty lub inne specyfiki, koniecznie zaproponujmy jej pomoc.

Lekomania – objawy, leczenie