Soki to napoje powstałe z warzyw lub owoców. Są podstawowym składnikiem każdej zdrowej diety. Soki z owoców, tak samo jak soki z warzyw zawierają mnóstwo witamin i składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że obróbka chemiczna oraz podgrzewanie soków negatywnie wpływa na wartości odżywcze, dlatego też najzdrowsze to soki tzw. jednodniowe, gdyż zawarte są w nich wszystkie zdrowe składniki.
Jakie są zalety spożywania soków z warzyw i owoców?
Na pierwszy rzut oka wszystkie soki z owoców i warzyw wyglądają podobnie, mają ładny kolor i przyjemny smak. Jednakże tylko najlepsze soki mogą dostarczyć odpowiednią wartość witamin. Należy pamiętać, że napoje o smaku soków, to nic innego jak przesłodzone bomby kaloryczne. Naturalne i świeże soki posiadają mnóstwo witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy chroniących organizm.
Warto pamiętać, że naturalny sok często zawiera w sobie duże ilości cukru i kalorii. Przykładowo, szklanka naturalnego soku jabłkowego zawiera tyle samo cukru, co batonik czekoladowy. Dlatego powinno się spożywać 1-2 szklanki soku dziennie lub kupować niskokaloryczne soki owocowe. Inną alternatywą jest picie soków warzywnych.
Czym cechuje się sok z warzyw?
Najczęściej zalecany przez dietetyków i lekarzy jest sok z warzyw. Niezależnie od wybranych warzyw jest on zazwyczaj bardzo gęsty oraz posiada inny smak, niż soki owocowe. Mimo smaku, który nie każdemu przypadnie do gustu, warto dodać go do codziennej diety, ponieważ zawiera on bardzo wiele przydatnych składników odżywczych. Przykładowo likopen zawarty w soku z pomidorów znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty, a sok z buraków obniża poziom ciśnienia krwi. Kolejną zaletą soku z warzyw jest fakt, że jest on bardzo gęsty oraz zawiera mnóstwo błonnika, dzięki czemu zapewnia sytość, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób będących na diecie. Sok z warzyw praktycznie nie zawiera żadnych wad, jest bardzo zdrowy i co ważne, zawiera w sobie o wiele mniej cukru i kalorii, niż przeciętny sok owocowy, pomimo dużej zawartości sodu, jaka się w nim znajduje.
O czym należy pamiętać przy spożywaniu soków z warzyw i owoców?
W celach odżywczych warto pamiętać, aby pić soki oddzielnie, między posiłkami lub około 30 minut przed każdym posiłkiem. Świeży sok z warzyw i owoców należy pić jak najszybciej po jego przyrządzeniu, ponieważ już po 10 minutach zaczyna tracić np. witaminę C.
Niestety soki powinno się spożywać z umiarem, ponieważ kwasy jakie się w nich znajdują mogą wywołać biegunkę, jeśli ich spożycie będzie zbyt duże. Spożywanie codziennie pół litra soków przez rok dostarcza takiej samej ilości energii, co spożycie 10 kg tłuszczu. Z tego powodu soki nie nadają się do gaszenia pragnienia. Aby zmniejszyć kaloryczność porcji soku należy wymieszać go z wodą w odpowiednich proporcjach. Picie czystych, nierozcieńczonych soków może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby uzyskać soki wysokiej jakości, należy wykorzystywać tylko świeże i dojrzałe owoce, jagody oraz warzywa. Warto pamiętać, że można łączyć różne składniki i tworzyć soki owocowo – warzywne, dzięki czemu uzyskamy pożądany przez nas unikatowy smak oraz odpowiednią mieszankę witamin i minerałów.