Pożywne śniadanie dla dzieci

Dzieci często nie chcą jeść lub nie lubią dużej gamy produktów. Z tego względu przygotowanie posiłku, który nie tylko będzie im smakował, ale również będzie stanowił odpowiednie źródło energii, jest nie lada zadaniem dla każdej z mam. Oto kilka przykładowych przepisów na dobry początek dnia, a więc pożywne śniadania dla dzieci.

Jak powinno wyglądać optymalne śniadanie dla dziecka?

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Z tego względu powinna się w nim znaleźć szeroka gama takich wartości jak białko, węglowodany, błonnik oraz tłuszcze. Tej zasady powinno się przestrzegać niezależnie od wieku, trybu pracy czy aktywności w ciągu dnia. Śniadanie musi być pożywne, bowiem organizm zwłaszcza na początku doby wymaga dużej ilości dobrej energii. To szczególnie ważne w odniesieniu do dziecka, którego rozwój jest w pierwszych latach życia największy.

Węglowodany na śniadanie można podać w postaci płatków owsianych na mleku, które będzie od razu białkiem w diecie. To również posiłek, który jest niezwykle zdrowy – płatki owsiane są również źródłem błonnika. Zalecane są w każdej zdrowej diecie oraz osobom, które prowadzą zbilansowaną dietę.

Zobacz również  Czy można przeprowadzić operację jaskry i zaćmy jednocześnie?

Jaki produktów nie podawać na śniadanie dziecku?

Wszystkie produkty powinny być jak najmniej przetworzone. Każda dodatkowa obróbka, którą jest chociażby smażenie, sprawia, że pewne wartości oraz drogocenne składniki ulegają degradacji.

Nie należy podawać do mleka płatków gotowych, bo chociaż są one często reklamowane jako bardzo zdrowe, w rzeczywistości są przesycone cukrami, glutenem oraz wzmacniaczami smaku, które nie mają żadnych wartości odżywczych.

Niestety „zagrożenie” czyha niemal zewsząd, bowiem ulepszacze znajdują się nawet w produktach, które uznawane są powszechnie jako zdrowe. Dobrym przykładem są jogurty, które mamy chętnie podają swoim dzieciom jako coś pożywnego i zdrowego. Niestety takie serki posiadają wiele składników, które dalekie są od słowa „zdrowe”. Nawet niektóre jogurty naturalne, nie są naturalne.

Warto zatem zawsze czytać etykiety i upewniać się, że wszystkie kupowane, ale przede wszystkim podawane dzieciom produkty są naprawdę zdrowe.
soki owocowe

Pomysły na śniadanie

Jeśli Twoje dziecko szybko się nudzi lub bardzo wybrzydza podczas jedzenia, „ukryj” pewne składniki tak, by nawet nie było świadome tego, że spożywa nielubiane przez siebie produkty. Dobrym przykładem jest omlet, który można zrobić na słodko czy słono. Podstawą mogą być płatki owsiane, do których dodawane są jajka. Dalej mogą być banany i kakao w wersji słodkiej lub papryka i pomidory w wersji słonej. Wymieszana i wysmażona papka nawet nie da do myślenia Twojemu maluchowi, że właśnie je „niedobre zdrowe jedzenie”.

Zobacz również  Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?

Innym pomysłem jest zrobienie kanapek, które wewnątrz będą miały wiele dodatków takich jak ser żółty, szczypiorek, jajko czy rzodkiewka. Na końcu zapiecz wszystko w opiekaczu, tworząc smaczne panini. Jego fajny wygląd nawet nie będzie zdradzał zawartości.

Dzieci niechętnie próbują nowych rzeczy i nie sięgają po zdrowe produkty, ale trochę sprytu na pewno sprawi, że będą jadły pożywne śniadania.

Pożywne śniadanie dla dzieci