Sok z trawy pszenicznej – ogólne zastosowanie

Sok z trawy pszenicznej to źródło wielu cennych substancji odżywczych, witamin i mikroelementów. Bardzo łatwo przygotować go w domu. Jakie właściwości zdrowotne ma ten sok i w jaki sposób można go przygotowywać?wyciskarka-do-sokow

Jakie zalety ma picie soku z trawy pszenicznej?

Dobroczynne właściwości trawy pszenicznej pochodzą przede wszystkim z zawartego w niej chlorofilu. Jest to substancja, która tworzy się w roślinach dzięki procesowi fotosyntezy. Posiada duże stężenie tlenu, dzięki czemu duża jego część dostaje się do krwi. Sprzyja to ogólnemu dotlenieniu całego organizmu i wzroście ilości czerwonych krwinek. Chlorofil chroni również przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się komórek.

Sok z trawy pszenicznej neutralizuje działanie toksyn w organizmie. Dobrze sprawdzi się więc w leczeniu owrzodzeń, ran i zakażeń. Można stosować go do leczenia zapaleń ucha wewnętrznego, infekcji pasożytniczych i zapaleń zatok. Zawarty w młodej trawie pszenicznej indol to enzym, który chroni przed rozwojem nowotworów.

Kto powinien stosować sok z trawy pszenicznej?

Ze względu na swoje właściwości, trawa pszeniczna i sok z niej przygotowywany szczególnie polecane są osobom, które mają problemy z układem krwionośnym, np. anemią. Dobroczynne działanie tej rośliny na jelita może przynieść ulgę osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego. Przeciwdziała również zaparciom. Trawa pszeniczna ma działanie antyseptyczne, dlatego można stosować ją do leczenia chorób skóry, takich jak np. łuszczyca. W celu poprawy swojego stanu zdrowia, zaleca się stosowanie tego soku osobom chorym na astmę, zapalenie oskrzeli i inne schorzenia układu oddechowego. Trawa pszeniczna pomaga również w walce z bezsennością i chorobami układu krążeniowego. Jej stosowanie powinni rozważyć również cukrzycy.

Zobacz również  Po co nam świeże soki z owoców i warzyw?

Jak przygotowywać sok z trawy pszenicznej?

Niewątpliwą zaletą soku z trawy pszenicznej jest to, że można przygotować go w domu. W sklepach dostępne są nasiona trawy, które można uprawiać w ogrodzie lub nawet na parapecie własnego pokoju. Jest to bardzo proste. Na początek, moczy się nasiona w letniej wodzie przez ok. 12 godzin. Następnie, należy odsączyć wodę i przelewać nasiona przez 2 lub 3 dni, aż pojawią się ogonki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wilgotnej ziemi, w której umieszcza się trawę. Hodowlę należy pozostawić na kilka dni pod przykryciem, najlepiej sprawdzi się do tego papierowy ręcznik lub gazeta. Nie powinno się zapomnieć o systematycznym podlewaniu. Kiedy trawa pszeniczna osiągnie wysokość ok. 2 centymetrów, można zdjąć z niej przykrycie i postawić w nasłonecznionym miejscu. Trawa jest gotowa do ścięcia, kiedy będzie wysoka na ok. 12 cm.

Do przygotowania soku z trawy pszenicznej potrzebny będzie blender, sokowirówka lub wyciskarka. Do tego celu najlepiej nada się wyciskarka, ponieważ pomoże zachować najwięcej wartości odżywczych i sporządzi łatwy do przyswojenia wywar. Koktajl przygotowany za pomocą blendera może być ciężkostrawny dla osób o wrażliwym układzie pokarmowym, a wysoka temperatura towarzysząca pracy sokowirówki może pozbawić sok jego cennych właściwości zdrowotnych.

Sok z trawy pszenicznej – ogólne zastosowanie