Zminimalizuj efekty starzenia się skóry

Starzenie się organizmu to proces długotrwały. Zaczyna się już po 20 roku życia. To właśnie wtedy można dotrzeć już pierwsze objawy – skóra staje się wiotka i traci swoją jędrność oraz elastyczność. Większość z nas skupia się na twarzy, gdy chcemy się odmłodzić i zminimalizować efekty starzenia się. W tym celu warto także zadbać o dekolt oraz szyję.

Jak wygląda proces starzenia się skóry?

Proces starzenia skóry, mimo że go nie widać, rozpoczyna się już po 20 roku życia właśnie wtedy obniża się poziom hormonów odpowiedzialnych za regenerację komórek. Za szybkie starzenie się skóry odpowiedzialne są przede wszystkim wolne rodniki, które tworzą się w organizmie pod wpływem zbytniej ekspozycji na słońce, stresu, kontaktu z dymem papierosowym. Szkodliwych czynników jest naprawdę dużo. Wolne rodniki powoduję zanikanie i uszkodzenia białek kolagenowych i elastyny. Na początku, nawet gdy wystąpią zniszczenia, to skóra regeneruje się dość szybko i procesu starzenia nie widać. Z czasem czas regeneracji się wydłuża, a z czasem bruzdy na skórze stają się bardziej widoczne.

Jako pierwszy objaw starzenia się skóry można zaobserwować suchość, później pojawia się zanik elastyczności i drobne zmarszczki mimiczne w okolicy ust i oczu. Z czasem mogą pojawić się plamy pigmentacyjne będące wynikiem zaniku melaminy. Następnie spada aktywność gruczołów potowych, co zwiększa uczucie suchości skór, a to z kolei może prowadzić do powstawania jeszcze większych zmarszczek.

Zobacz również  Jakie wybrać soczewki zmieniające kolor oczu?

Jak minimalizować oznaki starzenia się w zależności od wieku?

Sposoby na minimalizację oznak starzenia się muszą być dostosowane do wieku. Gdyż innej pielęgnacji wymaga skóra dwudziestolatki, trzydziestolatki i pięćdziesięciolatki:

w wieku 30 lat najlepiej wybierać kosmetyki, które są bogate w składniki działające przeciwrodnikowo. Będą to witaminy A, C i E. Kosmetyki powinny być też bogate w składniki pozwalające utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry np. kwas hialuronowy.

po ukończeniu 40 roku życia najlepiej wybierać kosmetyki, które będą bogate w kwasy owocowe oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Te składniki ułatwiają odnowę komórek, pomagają także ujednolicić koloryt skóry. Składniki takie jak peptydy czy proteiny pobudzą produkcję nowych włókien kolagenowych w skórze;

po 50 roku życia warto wybierać kosmetyki, które zawierają w sobie fitohormony, które pomogą uzupełnić niedobór estrogenów w skórze. Również w tym wieku warto wybierać kremy z dodatkiem kwasu hialuronowego, kolagenu oraz kwasów owocowych. Dodatkowo kremy dla pań po 50 roku życia powinny zawierać wapń;

po 60 roku życia kremy, oprócz wyżej wymienionych składników powinny zawierać w sobie proteiny sojowe i kofeinę.

Bardzo ważne jest też to, aby kremy do twarzy na dzień, niezależnie od wieku osoby, która będzie ich używać, zawierały filtry słoneczne chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Zobacz również  Jak szybko pozybyć się trądzika

Co jeszcze można zrobić, by zminimalizować oznaki starzenia skóry?

Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i działające korzystnie na skórę. Istotny jest też zdrowy tryb życia, rezygnacja z używek i uprawianie sportów. Warto regularnie stosować peelingi oraz maseczki, a także raz na jakiś czas skorzystać ze skoncentrowanych kosmetyków takich jak sera odmładzające zamknięte w jednorazowych ampułkach. Takie kosmetyki przez długi czas uwalniają swoje składniki, dzięki czemu skóra jest długo odżywiona, nawilżona i pobudzona do tworzenia nowych włókien kolagenowych.

 

 

Zminimalizuj efekty starzenia się skóry