Jak mądrze rozrzeszarzać dietę niemowlaka?

Każda mama pragnie, aby jej dziecko zdrowo rozwijało się, już od pierwszych dni swojego życia. Jednak nie wszystkie kobiety umieją prawidłowo wprowadzać nowe pokarmy do diety dziecka.

 

Rozszerzanie diety u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym takim jak np. bobovita.

Rozszerzanie diety u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym wygląda inaczej niż tych karmionych piersią. Dzieci pijące mleko modyfikowane są przyzwyczajone do jednego smaku, dlatego wprowadzanie i zapoznawanie malucha z nowymi smakami może potrwać nieco dłużej. Modyfikowane mleko różni się od naturalnego tym, że jest bardziej pożywne. Warto jest przed przystąpieniem do rozszerzenia diety zadbać najpierw o to, by nasz maluch pił wodę.

 

W którym miesiącu życia rozpocząć rozszerzanie diety.

Dobrze jest, aby nasza pociecha piła mleko do szóstego miesiąca życia, po tym czasie można zacząć wprowadzać nowe produkty. Dziecko na tym etapie życia ma je dopiero poznawać, dlatego nie powinny być zamiennikiem mleka. Mleko modyfikowane, czy to pochodzące z piersi dobrze, by było głównym posiłkiem a nowe smaki podawane dziecku tylko produktami mającymi na celu uzupełnienie diety dziecka bogatej w witaminy. Dzieci pomiędzy szóstym a ósmym miesiące życia karmione piersią, powinny dostawać dwa posiłki uzupełniające w ciągu dnia, natomiast w wieku od dziewięciu od dziewiątego do dwudziestego trzeciego miesiąca trzy posiłki uzupełniające. Inaczej sprawa się ma w przypadku dzieci karmionych mlekiem sztucznym, tutaj między szóstym a dwudziestym trzecim miesiącem zalecane są, aż cztery posiłki uzupełniające.

Zobacz również  Jakie bezpieczeństwo zapewniają foteliki samochodowe Recaro dla dzieci?

 

Jakimi grupami produktów karmić dzieci w przypadku rozszerzenia diety.

W tym wypadku należy dawać dzieciom do jedzenia cztery wybrane przez nas grupy z siedmiu proponowanych. Do tych grup zaliczamy:

  • mleczne przetwory
  • ryby, drób, mięso
  • jaja
  • zboża i bulwy
  • strączkowe rośliny oraz nasiona
  • owoce i warzywa zawierające dużą liczbę witaminy A
  • pozostałe warzywa i owoce.

Dobrze jest, aby warzywa, które mamy zamiar wprowadzić do diety dziecka były gotowane, dopiero później można zacząć podawać surowe. Warto jest również przygotowywać posiłki samemu, pamiętając przy tym by unikać soli. Jeżeli nie mamy czasu przygotować samemu posiłku dla maluszka, warto jest zakupić te w słoiczkach np. korzystając z oferty obiadków BoboVita.

 

Jak prawidłowo karmić maluszka.

Podając dziecku produkty typu: owoce czy warzywa, należy je dokładnie umyć, pokroić i dać dziecku możliwość by je zjadło samo. Unikajmy rozdrabniania pokarmów na papkę i podawania ich łyżką. Dzieci które same jedzą kontrolują w ten sposób ilość spożytego posiłku, dlatego nie należy nakłaniać malca do dalszego jedzenia.

Jeżeli nasz maluch jest alergikiem, należy produkty spożywcze kupować dostosowane do jego potrzeb. Mamy które nie mają pojęcia jakie artykuły spożywcze mogą podawać dziecku z alergią, aby rozszerzyć jego dietę, powinny udać się na konsultację do lekarza, by dieta ich dziecka była odpowiednio skomponowana.

Jak mądrze rozrzeszarzać dietę niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *