Bezpieczna podróż z dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Każdy rodzic chce, aby dziecko było cały czas bezpieczne niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajduje. Dotyczy to również przewożenia dziecka samochodem osobowym.

Foteliki dziecięce – co warto wiedzieć?

Foteliki to rozwiązanie, które od lat stosowane jest na całym świecie. W sklepach stacjonarnych oraz sieciowych można znaleźć wiele modeli, które różnią się nie tylko wzornictwem, ale też zastosowanymi materiałami oraz systemami bezpieczeństwa. Każdy, kto chce dać maksimum bezpieczeństwa swojemu dziecku, powinien wybrać wysokiej klasy fotelik dziecięcy, który zapewni odpowiednią ochronę. Co ważne, przewożenie dziecka w foteliku jest regulowane prawne i jest silnie powiązane ze wzrostem i wagą dziecka. Niegdyś, czyli przed 2015 rokiem brano pod uwagę wiek dziecka, jednakże ustawodawca zrezygnował z takiego rozwiązania. Na rynku dostępne są również foteliki nosidełka, które używane są w pierwszych dniach życia niemowlaka. Każdy zdroworozsądkowy rodzic powinien wybrać wysokiej klasy fotelik, który gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dziecka na trasie

Niezależnie od tego, czy udajemy się na przejażdżkę po mieście, czy też ma być to dłuższa trasa, w każdym przypadku należy wozić dziecko w foteliku. Według przepisów prawnych dziecko może być przewożone na przednim fotelu, jednakże fotelik usadowiony na fotelu pasażera powinien być bardzo mocno zamontowany, a także być skierowany w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku wystrzelenia poduszki powietrznej, mogłoby się to skończyć tragicznie dla dziecka. Przepisy prawne obowiązujące w Rzeczpospolitej Polskiej wprost regulują wymagania dotyczące przewozu małych dzieci autami osobowymi. Na uwagę zasługuje zapis, który pozwala przewozić dziecko bez fotelika. Kiedy jest to możliwe? Tylko wtedy gdy wzrost dziecka, wynosi minimum 135 centymetrów. Warto nadmienić, że dziecko takie musi mieć również odpowiednią wagę i wynosi ona co najmniej 36 kilogramów. W przypadku dzieci spełniających takie warunki można je przewozić autem bez fotelika jednakże tylko wtedy gdy jest ono odpowiednio zabezpieczone potrójnym pasem.

Zobacz również  Jakie są alternatywne rozwiązania dla fotelików samochodowych?

Który fotelik wybrać?

Jako iż na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnić mogą się ceną, należy w pierwszej kolejności fotelik posiadający odpowiedni atest. Tylko wtedy ma się pewność, że fotelik spełni swoje zadania i będzie odpowiednią ochroną w czasie wypadku. Warto przed zakupem, zaznajomić się z opiniami ekspertów lub też konsumentów, którzy zdecydowali się na dany zakup. Każda inwestycja ma przynieść odpowiednie korzyści, z tego też powodu należy wybrać foteliki dziecięce, które zapewnią wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwo. Rodzice pragną, aby ich pociechy były cały czas bezpieczne, bezapelacyjnie duży wpływ na bezpieczeństwo będzie miał zakup dobrego fotelika, który będzie mógł służyć przez następne lata, a nawet być używany przez kolejne dziecko.

Bezpieczna podróż z dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *