Dlaczego biegacze powinny pić soki owocowe

Healthy lifestyle runner girl running shoes selfie with green smoothie. Fitness woman drinking juice to go after workout in park. Healthy lifestyle sporty female athlete pov mobile phone feet picture.

 

Każdy z nas potrzebuje codziennie określonej dawki substancji odżywczych. Ich rodzaj i ilość zależy w dużej mierze od naszego trybu życia. Jednym z najlepszych sposobów na zdrowe uzupełnienie diety, jest picie świeżych soków. O ile w wielu przypadkach zaleca się koktajle warzywne, to jeśli chodzi o biegaczy lepsze będą soki owocowe. Dlaczego tak jest?

Jak soki owocowe działają na nasz organizm?

 

Wiele warzyw zawiera węglowodany złożone, które trawione są przez organizm przez stosunkowo długi czas. W związku z tym pochodząca z nich energia uwalniana jest stopniowo, a poziom cukru we krwi zostaje cały czas utrzymany na podobnym poziomie. Inaczej jest z owocami, które są źródłem węglowodanów prostych – łatwo przyswajanych i prawie od razu wchłanianych do krwioobiegu. Kiedy poziom glukozy nagle wzrasta, odczuwamy przypływ sił. Jednocześnie uwalniana jest insulina, która z kolei obniża poziom cukru.

 

Jaki z tego wniosek? Na pewno lepiej nie spożywać owoców przed bieganiem, bo o ile na początku dodadzą nam siły, to w pewnym momencie poczujemy wyraźnie, że słabniemy. Jednak po treningu świeży sok owocowy będzie idealnym rozwiązaniem. Szybko uzupełni węglowodany i glikogen mięśniowy. Na dodatek nawodni organizm i dostarczy mu minerały, które tracone są wraz z potem. Oczywiście taki koktajl to spora dawka witamin, które też są bardzo potrzebne po wysiłku fizycznym.

Zobacz również  Jak przeciwdziałać zmęczeniu?

 

Dlaczego włBeautiful girl resting after sports trainingaściwie biegacze powinni wybierać picie soków, zamiast jedzenia owoców? To proste – w jednej szklance znajduje się znacznie więcej składników odżywczych, niż można by było przyjąć zjadając porcję owoców. Chyba, że ktoś przyjmuje na raz 0,5 kg owoców… Witaminy, minerały oraz węglowodany podane w formie soku, bardzo szybko trafiają do krwi i są prawie od razu wykorzystywane do regeneracji zmęczonego organizmu. Jest to ważne ze względu na samopoczucie biegaczy, ale również z punktu widzenia chęci wzmacniania tkanki mięśniowej.

 

Czy faktycznie trzeba wyciskać soki samodzielnie? Przecież łatwiej jest wejść do sklepu i kupić jeden z nich. Wybór jest naprawdę spory. Okazuje się jednak, że nawet jeśli znajdziemy produkt, który nie zawiera dodatków takich, jak cukier, słodzik czy barwniki, to przecież i tak jest pasteryzowany. Dzięki pasteryzacji soki zamknięte w kartonach i butelkach są przydatne do spożycia przez wiele tygodni, ale jednocześnie tracą w tym procesie część składników odżywczych.

 

Jakie soki owocowe są najlepsze dla biegaczy?

 

Zaraz po treningu warto wypić sok, który jest zrobiony z owoców bogatych w potas, witaminy A, B, C oraz węglowodany. Dzięki temu, że można łączyć ze sobą różne składniki, nasze koktajle stają się jeszcze bardziej wartościowe. Natomiast na liście owoców, które powinniśmy wrzucać do wyciskarki po bieganiu, na pewno mogą znaleźć się: banany, jabłka, pomarańcze, cytryny, ananas, brzoskwinie, arbuz, melon, truskawki, jagody, czarne porzeczki.

Zobacz również  Jak pozbyć się poziomych i pionowych zmarszczek czoła?

 

Truskawki z melonem, a może arbuz z cytryną? To dobre i orzeźwiające propozycje. Można dodać do nich miętę pieprzową. Wiele osób lubi też koktajle z bananów, brzoskwiń, truskawek oraz kiwi, ewentualnie z bananów, pomarańczy i jagód. Są bardziej konkretne oraz słodsze.

 

Dlaczego biegacze powinny pić soki owocowe