Ryby i owoce morze powinny znaleźć się w naszym menu, gdyż są bardzo zdrowe. Niestety, wciąż jemy ich zbyt mało. Tymczasem owoce morza są dobrym źródłem wysokowartościowego białka oraz witamin z grupy B, jodu, wapnia, selenu i fluoru. Ryby, szczególnie morskie, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które zapobiegają miażdżycy, obniżają cholesterol i pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego.
Co wartościowego jest w rybach i owocach morza?
Walory zdrowotne ryb odkryto w latach 60. XX wieku. Przebadano wtedy Eskimosów, którzy żywią się głównie rybami i okazało się, że bardzo rzadko zapadają na choroby serca. Od tego czasu ryby są polecane przez wszystkich lekarzy i dietetyków, gdyż są źródłem pełnowartościowego białka.
Zawartość białka w rybach jest zróżnicowana, np. w mięsie łososia znajduje się ok. 15 g na 100 g produktu, a w śledziu około 12 g. Polecane potrawy z ryb zawierają wiele cennych aminokwasów egzogennych. W mięsie ryb odnaleźć możemy także bardzo dużą ilość witamin i składników mineralnych: witamin A i D, witamin z grypy B, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i sodu. Pyszne owoce morze są bogatym źródłem białka, a mają zaledwie 2% tłuszczu. Ryby morskie zawierają niezbędne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy omega-3), które mają korzystny wpływ na zdrowie serca i stan naczyń krwionośnych. Pomagają obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu LDL, a podwyższyć korzystnego – HDL, a to z kolei ma ogromny wpływ na profilaktykę miażdżycy.
Wartości odżywcze owoców morza
Owoce morza są zdrowe i zawierają wiele składników mineralnych. Podobnie jak ryby, mają dużą wartość odżywczą. Owoce morza są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Dużą ich zaletą jest mała wartość kaloryczna. Ponadto znajdują się w nich cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, tzw. kwasy omega-3, witaminy z grup B oraz PP. Owoce morza zawierają także jod, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Znajdziemy w nich także selen (działa przeciwnowotworowo), fluor (niezbędny dla zdrowia zębów i kości), żelazo (odpowiada za aktywność fizyczną, koncentrację i sprawność umysłową), magnez (wzmacnia mięśnie i koi nerwy); cynk (bierze udział w mineralizacji kości, przyspiesza gojenie się ran) oraz wapń, który jest niezbędnym budulcem kości.
Najpopularniejsze owoce morze
Poza rybami warto wprowadzić do jadłospisu także owoce morza. W restauracji zamówmy homara, który ma białe, delikatne, chude mięso. Coraz popularniejsze są dania z krewetek, które doskonale nadają się do zupy, naleśników, omletów, sałatek, musów i past. Ponadto, wystarczy je podsmażyć na maśle z dodatkiem czosnku, by mieć smaczny posiłek. Małże jadalne dodaje się do zup, sałatek, a kalmary smażymy na głębokim tłuszczu, pieczemy na ruszcie, dusimy, gotujemy z nich zupę.
Dobrze przyrządzone kalmary, krewetki czy ośmiornice stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia. Wprowadźmy je do jadłospisu, gdyż ryby i owoce morza są cennym źródłem witamin i składników odżywczych.