Jaka kawa jest najlepsza?

Zakup kawy i herbaty wielu ludzi uważa za czynność banalną, ale wcale tak nie jest. Rzecz jasna, łatwo iść do sklepu, wybrać i zapłacić. Tylko co wybrać? Która kawa jest najlepsza? Zwyczaj parzenia tego aromatycznego napoju w wielu domach jest ważną tradycją, a domownicy gromadzą się, by wspólnie wypić pyszną kawę. Jaka kawa jest najlepsza?

Wybieramy kawę. Ziarnista czy mielona?

Wielbiciele herbaty wybierają wersję ekspresową, w torebkach lub liściastą, a zwolennicy kawy mogą wybrać wersję zmieloną lub ziarnistą. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy mamy w domu dobrej jakości żarnowy młynek do kawy lub ekspres z wbudowanym młynkiem. Jeśli tak, wybierzmy kawę ziarnistą. W ekspresach automatycznych można regulować stopień zmielenia kawy, co znacznie wpływa na smak zaparzonego naparu, a kawa ziarnista jest po prostu lepsza. Sami ją mielimy i od razu zaparzamy, co gwarantuje wspaniały smak napoju. Jeśli nie mamy nawet ręcznego młynka, kupmy dobrej jakości kawę mieloną.

Czym jest arabika?

Uprawa kawy na świecie opiera się na dwóch gatunkach ziaren: arabika i robusta, a pierwsza z nich jest szlachetniejsza i trudniejsza w uprawie, a w związku z tym droższa. Poza tym, arabika jest smaczniejsza, a zaparzone z niej espresso jest gęste i oleiste. Robusta, po zaparzeniu, ma lekko kwaskowy smak. Dzięki domieszce robusty, na kawie, po zaparzeniu, powstaje kremowa pianka, która chroni ją przed utrata aromatu. Wielu koneserów ceni sobie smak kawy 100% Arabika, ale najczęściej spotyka się mieszanki, a jeśli są one dobrze skomponowane, łączą w sobie najlepsze cechy każdego rodzaju kawy – łagodność arabiki i mocny, nieco kwaskowy smak robusty. Innym, bardzo cenionym i odrębnym gatunkiem, jest kawa Kopi Luwak, która pochodzi z południowo-wschodniej Afryki. Ziarna tej kawy są zbierane przez drapieżne ssaki zwane łaskunami, a potem wybierane przez plantatorów z ich odchodów. Opis nie brzmi zachęcająco, ale takie strawione ziarna kawy są pozbawiane goryczy i zawierają mniej kofeiny, a zaparzony z nich napój jest uważany za przysmak.

Zobacz również  Tych produktów nie może zabraknąć w Twojej lodówce

Kawa

Co to znaczy, że kawa jest świeża?

Dla smaku kawy bardzo ważna jest jej świeżość. Mimo szczelnie zamkniętego opakowania, z ziaren kawy ulatniają się cenne walory smakowe i zapachowe. Wybierając kawę, zwróćmy uwagę na datę jej wypalenia. Data przydatności do spożycia to zazwyczaj 2 lata od daty wypalenia kawy, ale niektóre podają 36, a inne tylko 6 miesięcy.

Skąd pochodzi najlepsza kawa?

Z Brazylii pochodzi gatunek arabiki zwany Pergamino, który jest łagodny, delikatny, ale bardzo aromatyczny. Za najlepszą na świecie uznaje się kawę kolumbijską, a słynie ona z niezwykłego, orzechowego smaku. Z Gwatelami pochodzą ziarna o charakterystycznym, korzennym smaku, a na Jamajce rośnie Blue Mountain o lekko owocowej nucie. Kawy etiopskie mają wyjątkowo bogaty aromat, w którym można w nim wyczuć nutkę owocową i winną.

Pyszne kawy i herbaty towarzyszą nam każdego dnia. Wybierajmy ulubione gatunki ukochanych napojów, by móc każdego dnia rozkoszować się ich smakiem. Aromatyczna kawa jest doskonałym towarzyszem zabieganych poranków i sympatycznych spotkań z przyjaciółmi.

Jaka kawa jest najlepsza?